Sieć społecznościowa pomagająca planistom zrozumieć pieszych i r

01/12/2017 0
Piesi i rowerzyści są bardzo trudni dla planistów transportu, aby zliczać i mapować. Zaczyna się to jednak zmieniać - nie z powodu pewnego skoku w ankietach czy czujnikach, ale dzięki mediom społecznościowym o tematyce fitness.
 
W zeszłym tygodniu Strava, sieć społecznościowa dla sportowców, ponownie wydała globalną mapę cieplną z większą ilością danych i lepszą grafiką. Interaktywna mapa przedstawia ponad 1 miliard podróży podjętych przez miliony członków Strava, z których 80 procent pochodzi spoza Stanów Zjednoczonych. Wszystkie te dane stanowią szczegółową globalną mapę podróży pieszo, rowerem i innymi alternatywnymi środkami transportu. I wszystkie te informacje zaczynają działać dzięki planistom transportu.
 
Globalna mapa cieplna zapewnia dość bezbłędny kontakt z najbardziej ruchliwymi korytarzami, ale jest to tylko publiczna twarz danych o tym, jak poruszają się pieszych i rowerzystów. Pierwsza iteracja globalnej mapy cieplnej przyniosła tak wiele zaproszeń od planistów i aktywistów, że firma włączyła te badania do zestawu narzędzi informacyjnych o nazwie Strava Metro. Obecnie zestaw narzędzi jest używany przez 125 organizacji na całym świecie, w tym departamenty transportu w Kolorado, Utah, Teksasie, na Florydzie, w New Hampshire i Vermont.
 
"Wiele działów transportu i planowania docierało do nas, mówiąc, że naprawdę nie mają zbyt wielu danych na temat zachowań rowerzystów i pieszych. Muszą głębiej zagłębić się w to, co pokazuje mapa ciepła, by lobbować za lepszą infrastrukturą - mówi Brian Devaney, szef marketingu w Strava.
 
Zarówno Heidi Goedhart, aktywny menedżer transportu w Utah DOT, jak i Joseph Santos, inżynier ds. Bezpieczeństwa transportu w Florida DOT, powtórzyli to zdanie. "Naprawdę trudno jest nam zrozumieć pochodzenie i przeznaczenie, a także czas trwania tych podróży, ponieważ jeśli wykonujemy zbiór danych punktowych, brakuje nam reszty zdjęcia" - mówi Goedhart. Po pokazaniu pełnych podróży dane Strava zapewniają znacznie bardziej wyrafinowany obraz zachowań pieszych i rowerzystów niż inne źródła danych zwykle dostępne dla planistów. Firma UDOT, która dopiero w marcu współpracowała z Metro Strava, zmieniła już niektóre projekty dróg i skrzyżowań w oparciu o nowe informacje. "Zastępuje anegdotę danymi" - mówi Goedhart.
 
Większość rodzajów planowania i polityki będzie skłaniać się w stronę danych pieszych i rowerowych, ale globalna mapa ciepła przedstawia również podróże wykonane na wodzie lub śniegu, reprezentujące znacznie bardziej zróżnicowany zakres działań z dużo mniejszą liczbą punktów danych. W tym sensie można powiedzieć, że mapa przedstawia podróż przez medium, a nie w trybie. Nogi filtrujące, na przykład, nie rozróżniają chodzenia i biegania. Filtr wody przedstawia wszystkie rodzaje sportów wodnych, w tym pływanie, żeglarstwo i kitesurfing. Filtr śniegu podkreśla najważniejsze miejsca narciarskie i snowboardowe, takie jak Sierras i Alpy, choć pokazuje również błędne podróże w miejscach takich jak centrum Los Angeles.